Proč píšu článek zrovna o ENDOMETRIÓZE?

Sama mám s endometriózou zkušenost. Nebylo to nic příjemného a ani nic na co bych chtěla znovu vzpomínat, ale zvládla jsem to, a tak bych ráda předala dál svoje osobní pocity a zkušenosti s průběhem endometriózy, moje rady a následnou léčbou, které mohou někomu třeba pomoci.

Nyní už mohu napsat, že je to v tuto chvíli za mnou, ale člověk se musí stále snažit a dělat vše proto, aby se ono zmiňované onemocnění znovu nevrátilo, jelikož často tomu tak je.

 

A jak to myslím?

Endometrióza se dá charakterizovat jako chronické zánětlivé onemocnění. Místo toho, aby imunitní systém odstranil endometriální buňky, vede k výraznějším projevům onemocnění. Ženy s endometriózou jsou vystaveny vyššímu riziku rozvoje alergických, autoimunitních a nádorových procesů.

Sama mám autoimunitní onemocnění štítné žlázy a vím, jaké to je žít s touto nemocí. A i když se endometrióza přímo nespecifikuje mezi autoimunitní choroby, tak v dnešní době už víme, že se při jejím výskytu v těle objevují protilátky působící proti vlastním tkáním, tak jak to je i v případě třeba štítné žlázy.

A tak se tomu zcela věnuji v konzultacích, protože jak se říká, když máte jednu „autoimunitu“ může vás kdykoliv potkat další a další.

Ne, nechci vás strašit, ale je potřeba tomu všemu každý den předcházet.

Nyní už mohu říci, že díky nemoci, která u mě udeřila před mnoha lety, vzniklo MOJE PORADENSTVÍ.

Pomáhám vám, se o své zdraví starat komplexně.

 

Jak začalo onemocnění Endometriózy u mě?

…tak se nejdříve podíváme na to, co vlastně endometrióza je a koho postihuje nejčastěji.

 

CO TO JE ENDOMETRIÓZA?

Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Buňky endometria (sliznice dutiny děložní) se u nemocných žen nacházejí i mimo dutinu děložní, např. ve vejcovodech, na vaječnících či jinde v dutině břišní (dokonce mohou být nalezeny i na plicích či mozkových obalech).

Endometrióza je v dnešní době velký problém, řada z vás ji trpí, tak jako jsem trpěla i já a mnohdy o tom ani nevíte.

Například velké a vleklé bolesti zad přisuzujete zrovna sedavému zaměstnání, možná si říkáte, že nemáte čas na koníčky a pravidelnou sportovní aktivitu a v tom bude asi ten problém? Měla bych asi začít pravidelně cvičit.

A pak najednou uteče spousty let, kdy se snažíte o pravidelnou aktivitu a doktorům neustále vysvětlujete, že bolesti jsou i tak stále nesnesitelné a mnohdy ani vašeho gynekologa – lékaře nenapadne, že zrovna vy se potýkáte možná s endometriózou.

V konzultacích poslouchám tyto příběhy často a jsem velmi smutná z toho, že se to v naší zemi někdy zanedbává anebo naopak se hned přistupuje k razantnímu řešení a to operace.

 

A KOHO ENDOMETRIÓZA POSTIHUJE?

Endometrióza patří k poměrně častým a obávaným diagnózám zvláště v souvislosti s neplodností (ženskou sterilitou).

Postihuje 5 až 15 % žen v reprodukčním věku, nejčastěji mezi 30. až 40. rokem života.

Může se též vyskytnout kdykoli mezi pubertou a menopauzou. Ačkoli byl v posledních několika desetiletích učiněn značný pokrok ve výzkumu endometriózy, patogeneze (vznik a vývoj) tohoto onemocnění stále není zcela objasněna. Dnešní medicína předpokládá, že na vzniku endometriózy se podílí několik faktorů.

 

…a jak k tomu došlo u mě?

Znovu musím zmínit, že již mám autoimunitní onemocnění.

Endometrióza se u mě objevila hned po samovolném potratu. Když jsem se dozvěděla, že jsem potratila, tak jsem samozřejmě prožívala dny nesmírného smutku a neštěstí, a navíc zažila masivní krvácení, které to doprovázelo.

Masivní krvácení společně s „mojí autoimunitou“ a stres u mě zřejmě spustilo toto onemocnění. Do té doby jsem o endometrióze moc nevěděla a blíže se tomu nevěnovala.

 

JAKÉ PŘÍZNAKY SE MOHOU VYSKYTNOUT A JAKÉ JSEM PROŽÍVALA JÁ?

Endometrióza se může projevovat bolestmi – obvykle před menstruací, během ní, nebo při pohlavním styku. Ložiska endometriózy se však mohou vyskytovat i chronicky a mohou způsobovat silné bolesti.

V závislosti na umístění ložisek endometriózy se mohou vyskytovat rovněž bolesti zad, bolesti v podbřišku, bolesti nebo poruchy funkce při vyprazdňování močového měchýře nebo střev a nepravidelné menstruační krvácení.

Bolest je často pociťována jako křečovitá a může být doprovázena nevolností, zvracením a průjmem. Intenzita bolesti však nezávisí ani na velikosti ložisek, ani na rozsahu endometriózy. I malé ložisko může někdy způsobovat velmi silnou bolest, a naopak rozsáhlá endometrióza může být bez příznaků.

V průběhu onemocnění se mohou ložiska endometriózy zvětšit, případně se mohou vytvořit cysty. Endometriální cysty na vaječnících (endometriomy), ložiska na vejcovodech nebo na děložních vazech mohou snižovat plodnost.

 

Mezi časté příznaky endometriózy patří mimo jiné:

Dysmenorea

Menstruace doprovázená mimořádně křečovitou bolestí v podbřišku.

Dyspareunie

Bolest při pohlavním styku, která je často pociťována jako pálení nebo křeče.

Bolesti v podbřišku

Vyskytují se s různou intenzitou a obvykle nesouvisejí s menstruací.

Pocit plnosti, nadýmání nebo střevní potíže

Pokud ložiska endometriózy postihují močový měchýř nebo střeva, může být močení nebo vyprazdňování střev bolestivé.

 

A jak to bylo v mém případě?

Největší bolesti jsem pociťovala celý den i noc v zádech, bolesti vystřelovaly až do nohou, nemohla jsem celé noci spát, sedět, nedokázala jsem prostě najít polohu, kdy bych se aspoň na chvíli uvolnila. Připadala jsem si, že ležím nebo sedím celé dny i noci na jehlách. Jediný možný pohyb byla chůze do kopce.

 

JAKÁ JE MOŽNÁ A DOSTUPNÁ LÉČBA U NÁS A CO JSEM ZVOLILA JÁ?

V současné době neexistuje žádná léčebná metoda, která by dokázala endometriózu úplně vyléčit. Léčba musí být vždy přizpůsobena individuálním potřebám konkrétní pacientky: proto je rozhodující, zda žena vyhledala pomoc lékaře kvůli silným bolestem, neplodnosti nebo kombinaci obojího.

K dispozici jsou různé možnosti léčby, ale její volba závisí především na cíli léčby.

 

Hlavním smyslem léčby endometriózy je SNÍŽENÍ HLADINY ESTROGENU.

U nás se endometrióza léčí několika možnostmi:

Operace (chirurgická léčba)

Tato možnost mi byla taky nabídnuta, odmítla jsem, neboť jako člověk s autoimunitními onemocněními a díky práci, kterou dělám se vyhýbám jakékoliv možné toxicitě – chemii, kterou operace zahrnuje a možných následků.

Možná vám to taky doporučil váš gynekolog, někdy je účinná, ale bohužel řada žen musela operaci podstoupit opakovaně, protože se problém vrací.

Hormony (medikamentózní neboli farmakologická léčba, užívání léků)

Nabídly mi hormony, a protože jsem odmítla razantní zásah operaci, tak jsem zvolila léčbu léky, neboť jsem v tu chvíli trpěla velkými bolestmi a chtěla jsem už za každou cenu nemít bolesti. V té době jsem ještě neznala jiné metody případné léčby.

Možná vám je taky gynekolog nabídl (hormony – léky). Jejich smyslem je zablokovat hypofýzu a její produkci hormonů. Někdy se tato metoda kombinuje s IVF a je docela účinná.

V některých případech lze přidat další postupy, jako je léčba neplodnosti či psychosomatická léčba.

Ke zmírňování bolesti lze případně použít i alternativní léčebné postupy, jako je akupunktura, akupresura, důležitá je hlavně dle mého názoru také ZMĚNA STRAVY apod.

Účinek metod alternativní medicíny však nebyl vědecky prokázán.

…a jak to bylo dál, když jsem brala hormony?

Ale protože léčba hormony mi nevyhovovala, stále jsem pociťovala bolesti, a hlavně jsem zcela přestala mít zájem o svůj sexuální život, tak jsem si řekla dost, tudy cesta nepovede, to není nic pro mne a hlavně proto, že jsem zastáncem, pokud to jde léky neužívat, hledala jsem samozřejmě dál.

Sama již neužívám léky na štítnou žlázu (autoimunitní onemocnění), dostala jsem se díky svým zkušenostem a kompletní péči o sebe do „remise“.

A protože se v konzultacích denně věnuji změně stravy našeho jídelníčku, která má značný vliv na naše nemoci, tak jsem pátrala a hledala dál a našla něco co mi vyhovovalo a nyní už mohu říct, že zabralo při mojí léčbě.

Jsou to…

BYLINKY

Objednala jsem si čaj na ENDOMETRIÓZU na stránkách jednoho skvělého e-shopu, který nabízí také čaje na gynekologické problémy a ženské nemoci a prostatu u mužů a jiné další bylinky.

 

Co přináší pití tohoto čaje?

Čaj Endometrióza působí na estrogenovou dominanci u žen s endometriózou. Jedná se o směs bylin, které svými látkami působí na hladiny pohlavních hormonů i pohlavní orgány ženy, a tím mohou ovlivnit míru endometriózy. Lze jej užívat i jako podpůrný prostředek při hormonální či chirurgické léčbě tohoto problému.

 

A jaký byl průběh mojí následné léčby?

První jsem vysadila hormony a začala užívat čaj. Pila jsem ho asi půl roku s přestávkami a protilátky proti endometrióze jsou nyní pryč.

Neříkám, že jsem se navždy zcela uzdravila, to nevíme nikdy, nevím to ani já, ale díky tomu, že jsem se nespokojila hned s navrhovanou léčbou a operací jsem nyní zcela bez medikace, bolestí a čaj piji i nadále.

 

A proč?

Čaj „endometrióza“ mi velmi chutná, sama sypané bylinky doporučuji v konzultacích k pití, hlavně pro svoji zásaditost v organismu, která je také velmi důležitá na cestě za zdravím. Snažím se nadále tomuto onemocnění předcházet všemi možnými dostupnými prostředky, které znám a hlavně stravou, aby se onemocnění znovu nevrátilo v takovém rozsahu nebo již vůbec.

Věřte mi, že jak při endometrióze, autoimunitních a chronických onemocněních je strava opravdu velmi důležitá.

Jsem výživový poradce a taky díky mé vlastní nemoci, zkušenostem a hlavně stravě, které se denně věnuji doma i v konzultacích jsem úspěšně zabojovala s touto nemocí.

Ať už jste v jakémkoliv stadiu nemoci, můžete vaši léčbu podpořit taky pomocí bylinných medikamentů. Bylinky totiž zabraňují šíření a růstu bolestivých ložisek, a tak by se vám onemocnění nemělo zhoršovat, spíše zlepšovat.

Nezapomínat byste měli na lymfatický systém. Osobně doporučuji ruční lymfatické masáže. Nicméně tyto masáže doporučuji normálně ve svých konzultačních hodinách pro každého z vás i z jiných důvodů.

 

A CO BY SE NAOPAK NESMĚLO UŽÍVAT PŘI ENDOMETRIÓZE?

Z bylinek je to KONTRYHEL a JETEL LUČNÍ.

Zde prosím zbystřete, protože sama jsem se s tím setkala v lékárně, kdy mi paní lékárnice přímo takový čaj nabízela při léčbě endometriózy. Prosím vždy si raději doma zkontrolujte pořádně složení nebo se podívejte na internet, kde najdete v dnešní době spoustu hodnotných informací.

A co ze stravy?

Osobně nedoporučuji ve stravě:

SÓJU (sója, tofu a veškeré produkty ze sóji)

A to nejen při léčbě endometriózy (v konzultačních hodinách se tomu věnujeme, jak na luštěniny a obzvláště velký pozor při konzumaci sóji, tofu jak u žen, tak i u mužů).

Sója má vysoký obsah ESTROGENU, stejně jako CIZRNA, proto nejsou vhodné. Nahraďte je drobnými luštěninami, které nenadýmají (červená čočka, černá čočka beluga, mungo apod.).

CITRUSY

Ochlazují, proto místo nich užívejte raději rakytník či šípek.

ČERVENÉ MASO

Zvyšuje hladinu ESTROGENU V KRVI, průmyslově zpracované maso je plné hormonů.

ALKOHOL A KOFEIN

Zvyšují hladinu ESTROGENU V ORGANISMU a zejména hladinu bílkovin, které estrogen v organismu přenášejí.

 

Při ENDOMETRIÓZE probíhá v těle CHRONICKÝ ZÁNĚT, a proto je nutné tělu dodat:

VITAMÍNY A MINERÁLY

Minerály:

vápník, hořčík, zinek, železo

Vitamíny:

B-komplex,

C (posiluje imunitu a bojuje proti zánětu)

E (aby vaše tělo dobře odbourávalo přebytečný estrogen, je na místě dostatečně doplnit vitamin E, který mimo jiné blahodárně působí proti srůstům).

A (vitamín A doplníme v podobě Beta karotenu).

DALŠÍ DOPLŇKY

Omega 3 (brání vzniku zánětu v těle a bolestem, snižují bolest tak, že potlačují tvorbu látek, které v našem těle bolest vyvolávají).

A také se píše v lékařských studiích, že brání uhnízdění endometriálních buněk mimo dělohu a zmírňuje menstruační bolesti. Najdete je například v oříšcích nebo pupalce, rybím oleji.

 

MOJE RADA

Pokud tento článek někomu z vás pomůže aspoň v rozhodování a následné vaší cestě a léčbě, tak to stálo za to.

Všem z Vás, které toto onemocnění postihlo přeji, ať vaše léčba přináší, pokud možno co nejméně bolesti, abyste našli způsob svojí cesty, jak si pomoci a cítily se co nejdříve lépe. A v neposlední řadě narazili na správnou osobu = odborníka, který vám bude naslouchat a stanoví hlavně správně diagnózu, která je velmi důležitá.

 

Já sama jsem nezvolila hned razantní cestu operací a jsem nyní za to nesmírně vděčná. A proto je velmi důležité opravdu vědět, jak jste na tom v danou chvíli a jaké máte možnosti volby.

 

Chtěla bych touto cestou poděkovat paní Alence Dvořákové, kde jsem našla prvotní informace na své cestě s léčbou endometriózy a kde jsem následně narazila na e-shop paní Márie Vlachové, která je to autorkou čaje – směsi G na neplodnost a nabízí také čaj Endometrióza na e-shopu apatykacb.

Chtěla bych ještě zdůraznit, že na tomto e-shopu se dozvíte, jak přesně bylinky užívat a jaký druh čaje si správně zvolit, podle toho, co zrovna řešíte, jestli je to neplodnost nebo jiné gynekologické a ženské problémy nebo vás trápí endometrióza.

 

Pokud vám mohu nyní pomoci – neváhejte se na mě kdykoliv obrátit, budu vám naslouchat a budu vašim průvodcem na cestě ke zdraví.

 

Přidejte se do skupiny lidí na stejné vlně – uzavřená Facebook skupina zde: https://www.facebook.com/groups/zivotsautoimunitou

 

Držím vám všem pěsti.

Přeji jen a jen zdraví.
Vaše Sandra