Štítná žláza, imunita, záněty a cesta ke zdraví

Kdo by se z vás nechtěl chutně stravovat, mít víc energie a cítit se naprosto skvěle? Věřte mi, že není nutné si převrátit život vzhůru nohama, abyste dosáhli úžasných výsledků.

 

CO JE ŠTÍTNÁ ŽLÁZA?

Štítná žláza je velice důležitý, ale velmi podceňovaný orgán. Je skutečnou elektrárnou celého těla, protože hormony, které vyrábí, vytvářejí energii pro každičkou z vašich buněk a ty se bez správného množství a typu hormonů štítné žlázy nemohou správně rozmnožovat.

Také orgány nemohou fungovat na optimální úrovni a metabolismus se úplně rozhodí, buď se zpomalí a sotva se „plazí“ (hypotyreóza), nebo běží přímo zběsilou rychlostí (hypertyreóza).

 

 

VĚDĚLI JSTE?

Pokud jste hodně aktivní, mimořádně vystresovaní nebo bojujete s chladem, vaše štítná žláza pracuje pilněji. Když se málo vyspíte, štítná žláza s tím má potíže. Když sníte potraviny, které zatěžují střevo, imunitní systém nebo nadledviny, štítná žláza trpí.

A když se změní vaše hormonální rovnováha, jak třeba v těhotenství, po porodu, před menopauzou a během ní a u mužů v andropauze, zasáhne to i štítnou žlázu.

 

A CO JE DOBRÁ ZPRÁVA?

Jakmile pochopíte, jak svoji štítnou žlázu povzbudit, můžete zajistit, aby tento životně důležitý orgán dostával vše, co k výkonu své složité a náročné práce potřebuje.

 

TAKY SLÝCHÁTE NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ MÝTUSY TÝKAJÍCÍ SE AUTOIMUNITNÍCH ONEMOCNĚNÍ?

„S tím se nedá nic dělat.“

Tak to není pravda, jsem názoru, že s autoimunitními poruchami SAMOZŘEJMĚ můžeme něco dělat – a můžeme toho dělat hodně!

Ať už vás trápí autoimunitní porucha lupus, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, Gravesova choroba, Hashimotova tyreoiditida nebo něco jiného, tak můžete utlumit příznaky, povzbudit imunitní systém a žít naplno a bez bolesti.

Ale řekněme si pravdu, pokud trpíte nějakou autoimunitní poruchou, váš imunitní systém bude mít vždy tendenci napadat vaše vlastní tělo, ničit životně důležité buňky, poškozovat orgány a jinak působit v těle zmatek.

Co ovšem můžeme udělat už dnes a začít je pomoci průběh autoimunity zvrátit, a to tím, že utlumíme zánět v těle a podpoříme každý den imunitní systém.

 

JAK MŮŽU TĚCHTO CÍLŮ DOSÁHNOUT?

Můžete vyloučit zánětlivé potraviny, vyléčit střevo, snížit toxickou zátěž na váš organismus kladený, vyléčit infekce a zmírnit hlavně stres.

Možná váš imunitní systém bude mít stále tendenci vymknout se kontrole, ale správnou stravou a celkovou životosprávou, kterou vás mohu naučit jej můžete držet na uzdě.

 

 

MĚLI BYSTE SE SEZNÁMIT A NAUČIT PRACOVAT SE SVÝM IMUNITNÍM SYSTÉMEM

A proč?

Chcete-li pochopit, proč je komplexní přístup nebo-li funkční medicína u autoimunitních onemocnění tak účinná, musíte rozumět tomu, jak funguje imunitní systém.

Jeho úkolem je chránit vás před bakteriemi, viry a parazity snažícími se vstoupit do vašeho těla skrze kůži, plíce a zažívací trakt. Imunitní systém má dvě složky: vrozená a adaptivní.

Vrozený zareaguje jako první, pokud sníte něco jedovatého nebo se vám do rány dostanou škodlivé bakterie, vrozený imunitní systém vás přispěchá chránit svou hlavní zbraní: akutním zánětem. Akutní zánět je specifický a omezený: vrhne se na místo útoku, zaplaví útočníka smrtícími látkami a pak odezní.

Naproti tomu adaptivní imunitní systém si nejničivější útočníky pamatuje a vytváří výstražný systém, který mu umožňuje je při jejich příštím útoku ihned znovu napadnout.

Jak vrozený, tak adaptivní imunitní systém jako na svou hlavní zbraň spoléhají na zánět. Zatím hovořím o tom dobrém zánětu – akutním, který se objevuje spolu s přítomností útočníka a ustupuje, když agresor zmizí.

Co se ale stane, když se zánět promění v chronický a tyto problematické účinky nikdy opravu nezmizí?

 

CHRONICKÝ ZÁNĚT JE ZÁKLADNÍ PŘÍČINA AUTOIMUNITY

Chronický zánět je totiž stav, kdy je imunitní systém ve stavu nikdy nekončící pohotovosti.

OPRAVDU POZOR

Pokud máte dlouhodobě příliš silný chronický zánět, může to aktivovat jakékoliv vaše případné genetické předpoklady k rozvoji AUTOIMUNITY.

 

 

A JAKÉ JSOU STAVY SPOJENÉ S CHRONICKÝM ZÁNĚTEM?

 

Autoimunitní poruchy všech typů,

Emocionální a kognitivní poruchy (úzkost, zastřené myšlení, deprece),

Hormonální poruchy (fibrocystické onemocnění prsu, endometrióza, fibroidy),

Choroby dýchacích cest (záněty velejších nosní dutin, sezónní alergie, astma),

Kardiovaskulární choroby (srdeční choroby, ateroskleróza),

Kožní choroby (akné, ekzém, růžovka),

Metabolické poruchy (obezita, diabetes),

Nádorová onemocnění všech typů,

Neurologické prouchy (ADD/ADHD, Alzheimerova choroba, autismus, demence),

Poruchy kostí a kloubů (bolesti zad, bolesti svalů, artritida),

Poruchy trávení (kyselý reflux, syndrom dráždivého tračníků, vředy, žlučové kameny, ztučnění jater, divertikulitida, přecitlivělost na potraviny, alergie na potraviny),

Psychiatrické poruchy (bipolární porucha, schizofrenie).

Pokud tedy útoky na váš IMUNITNÍ SYSTÉM neustávají, neustávají ani útoky z jeho strany. To je situace, v níž se může rozvinout autoimunitní onemocnění, porucha, při níž se váš ubohý systém, obklíčený imunitním systémem začne NAPADAT VÁS.

 

JAKÉ JE ŘEŠENÍ?

Utlumit chronický zánět. Přestat konzumovat určité potraviny, vyléčit propustnost střev, vyhnout se vysoké toxické zátěži nebo také neustálým slabým infekcím, pozor si dejte na přílišnou fyzickou námahu a nedostatečnou úlevu od stresu.

ZÁNĚT můžete utlumit vyléčením střeva, protože v něm se nachází 80 procent imunitního systému (to dává smysl, jelikož obrovská většina věcí ohrožujících organismus přichází spolu s tím, co sníte nebo vypijete).

IMUNITU je potřeba obecně neustále posilovat, jak výše zmíněnými doporučeními, tak mimo jiné také pobytem v přírodě, v lese, na zahradě a na sluníčku ve zdravé míře (vitamín D), dostatečným spánkem, dobrou náladou, otužováním, vitamíny.

Nejlepší OBRANOU před vznikem nemocí je SILNÝ IMUNITNÍ SYSTÉM.

 

VÍTE ŽE?

Dispozici k autoimunitní nemoci sice můžete zdědit, ale to, co ji nakonec spouští, je většinou, a to mi věřte naše myšlení, chování k sobě a svému tělu, strava.

Proto stále nezapomínejte je potřeba dodržovat a uvést do praxe určité zásady zdravé stravy a zdravého životního stylu.

 

UŽ JSTE POCHOPILI, JAK MŮŽETE OZDRAVIT SVOJI ŠTÍTNOU ŽLÁZU nebo JAKOUKOLIV AUTOIMUNITNÍ CHOROBU?

Snížit zánět až do bodu, kdy se váš IMUNITNÍ SYSTÉM bude moci zhluboka nadechnout, uklidnit se a přestat přehnaně reagovat. Zánět, jde stravou a životním stylem utlumit.

Jestliže ale zánět opět zesílí, imunitní systém se pravděpodobně znovu VRÁTÍ DO ÚTOKU.

Jednoduše řečeno:

Chronický zánět může vyvolat autoimunitní reakci,

Chronický zánět pomáhá udržovat autoimunitní reakci,

Pouze při snížení úrovně zánětu a jeho udržením na nízké úrovni můžete doufat, že průběh svého autoimunitního onemocnění zvrátíte.

 

TAK UŽ ASI CHÁPETE, ŽE TO NENÍ JEN O STRAVĚ, ALE O KOMPLEXNÍ PÉČI A TAKÉ POROZUMĚNÍ NAŠEMU VLASTNÍMU IMUNITNÍMU SYSTÉMU.

Pokud si nevíte rady, neváhejte mě kdykoliv kontaktovat, vše vás mohu naučit a být vašim průvodcem na cestě k trvalému zdraví, které máte jen VY VE SVÝCH RUKÁCH.

 

A JAK JÁ SE VĚNUJI HASHIMOTOVĚ NEBO GRAVESOVĚ CHOROBĚ, KTEROU JSEM SAMA DOSTALA DO REMISE? 

V konzultačních hodinách probíráme mimo již výše zmíněné témata u Vás s Hashimotovou nebo Gravesovou chorobou nebo jakoukoliv jinou dysfunkcí štítné žlázy také záležitosti stravy jako například, zdali byste se měli vyvarovat KOŠŤÁLOVÉ, STRUMIGENNÍ DRUHY ZELENINY?

Košťálová neboli strumigenní druhy zeleniny ano obsahují goitrogeny, látky potenciálně omezující funkci štítné žlázy.

 

CO PATŘÍ MEZI KOŠŤÁLOVOU, STRUMIGENNÍ DRUH ZELENINY?

Například brokolice , květák, zelí, růžičková kapusta, kapusta a další potraviny.

 

 

MOJE OSOBNÍ ZKUŠENOST

Vícekrát mi bylo potvrzeno, že mi strumigenní druhy zeleniny odebírají z těla jód, pokud je konzumuji ve větším množství.
Bohužel jsem na to doplatila i při zkoumání raw stravy (vitariánství), ale mohu Vám tak nyní adekvátně pomoci.

Každý z vás si musí potenciální rizika a přínosy sami vyhodnotit.

 

 

A CO ŘÍKAJÍ STUDIE?

Studie nejsou jednoznačné.

Ale pokud mám onemocnění štítné žlázy, a já sama se s touto nemocí potýkám, tak si příjem košťálové, strumigenní druhy zeleniny ve svém jídelníčku hlídám a jak sama doporučuji, strava musí být vždy PESTRÁ A ROZMANITÁ.

Pokud váš jídelníček bude PROMĚNLIVÝ A STŘÍDMÝ, nebudou žádné VELKÉ VÝKYVY VE STRAVOVÁNÍ (například příjem vysokého množství potravin obsahující histamin nebo sacharidů s vysokým glykemickým indexem), které obsahují Autoimunitní protokoly, pokud se držíte striktně Povolených potravin. Je opravdu důležité, aby váš jídelníček byl rozmanitý, můžete tak předcházet možným alergickým reakcím a velmi dobře známe a neustále zmiňované HISTAMINOVÉ INTOLERANCI apod.

Zároveň si tak udržíte ZÁSADITOST SVÉHO ORGANISMU. Pokud vás zajímám toto téma, tak si můžete přečíst můj článek:

Proč je důležité být zásaditý

Pokud se ovšem upnete pouze na JEDEN STYL STRAVOVÁNÍ či DIETU například HISTAMINOVÁ DIETA, AUTOIMUNITNÍ PROTOKOL, vždy bude něco chybět, například důležité živiny nebo naopak toho bude nadbytek jako například histaminových, vysoko sacharidových potravin způsobujících různé symptomy či problémy.

STÁLE MÁTE OBAVY Z TÉTO ZELENINY?

Pokud ano, tak vám doporučuji ji TEPELNĚ UPRAVOVAT, čímž částečně snížíte aktivitu goitrogenů (bohužel tak zničíte některé z prospěšných fytonutrientů), a v SYROVÉ PODOBĚ ji konzumovat jen v co nejmenší míře například v salátech a šťávách.

 

Pokud vám mohu nyní pomoci, neváhejte se na mě kdykoliv obrátit, budu vám naslouchat a budu vašim průvodcem na cestě ke zdraví.

Přidejte se do skupiny lidí na stejné vlně: https://www.facebook.com/groups/zivotsautoimunitou

 

Držím vám všem pěsti.

Přeji jen a jen zdraví.

Vaše Sandra