Stravuji se podle autoimunitního protokolu a stále mě trápí ekzémy, vyrážky, svědivá pokožka celého těla, nespavost…

Nedávno jsem na internetu zjistila, že se lidé pořád dokola ptají na stejnou věc. A to jsou jejich přetrvávající ekzémy, vyrážky. Jak je možné, že mám pořád problémy, když se stravuji dle autoimunitního protokolu a dělám přeci vše správně. Jím povolené a doporučené potraviny, které se na autoimunitním protokolu doporučují, tak proč mě to stále trápí a neustále se mi vyskytují nová ložiska ekzému? Nesnědla jsem ani kousek potraviny z pšenice, nekonzumuji mléko a všechny jeho alternativy.

Ráda bych i já vám odpověděla na tuto otázku jedinou odpovědí, ale bohužel je to daleko složitější a komplexnější, a tak se pokusím vám to dnes více vysvětlit.

 

Jaké můžete dělat chyby na Autoimunitním protokolu?

Můžete se i nadále stravovat dle autoimunitního protokolu a dodržovat všechna pravidla a rady, ale napadlo vás někdy nebo poradil vám to váš výživový poradce autoimunitního stravování nebo jakékoliv jiné diety, že přeci jen zrovna vy můžete mít potravinovou intoleranci nebo trpět čím dál častější histaminovou intolerancí nebo jen dlouhodobě jíst potraviny obsahující histaminové liberátory?

Možná zrovna jíte potraviny obsahující histaminový liberátor, které podporují uvolnění histaminu z potraviny anebo jíte potraviny, které mají inhibitory enzymů odbourávajícíh histamin (DAO atd.) a tudíž se vám zase hromadí v těle a může být nevysvětlitelnou příčinou vašich nepříjemných ekzemů, vyrážek, svědění celého těla anebo trpíte možná přemnožením kvasinek v těle a tím pádem Candidou (plísňová infekce).

Já to taky nevěděla, tak se tím už netrapte. Pokud už znáte můj příběh, tak víte, že ani moje cesta nebyla nikdy jednoduchá a musela jsem na vše přijít sama, ale vraťme se k dnešnímu tématu jak na ekzémy, nespavost, migrény, vyrážky apod. Společně můžeme najít pro vás řešení.

 

 

Moje cesta se začala před dvěma lety…

Tehdy jsem se začala stravovat autoimunitně, pro ty, kdo ještě nevědí, co je stravování dle autoimunitního protokolu, tak jeho hlavním doporučením je na dostatečně dlouhou dobu vysazení nevhodných a zánětlivých potravin, které působí jako spouštěče obtíží a nemocí a můžete se pomocí této stravy a jejich doporučovaných rad, zbavit většiny, ne-li všech vašich obtíží a nemocí nebo jejich průběh alespoň zmírnit.

Tak jsem se do toho sama s nadšením pustila a začala vše dělat dle rad a doporučení. Vytiskla si seznamy povolených a zakázaných potravin a usmívala se na sebe sama každé ráno v zrcadle, jakou začínám novou etapu a jak to bude skvělé, že se konečně zbavím v té době dlouholetých ekzému, vyrážek, nespavosti, nekonečných dnů, kdy se musím každý den několikrát mazat a natírat krémy s kortikoidy, aby mě to tak už nesvědilo a mohla se trochu vyspat.

Po nějaké době jsem zjistila, že moje ekzémy, noční svědění a nespavost stále neustupují, mnohdy se začaly ještě zhoršovat, a tak jsem zjistila, že zřejmě dělám pořád něco špatně. Začala jsem tedy zase zjišťovat informace a uvědomila jsem si, že to nebyla správná cesta držet se přesně seznamu povolených a nepovolených potravin. Každý jsme totiž jiný, každý máme jinou snášenlivost dané potraviny a pokud máme autoimunitní onemocnění, tak většinou máme i problém se střevy (střevní sliznicí), narušený mikrobem a tím pádem můžeme mít přecitlivělost na danou potravinu (i tu ze seznamu povolených), i když zrovna netrpíme potravinovou intolerancí nebo HIT (histaminovou intolerancí).

Našla jsem si na internetu informace a pochopila, že pokud se chceme striktně držet nějaké stravy, doporučované diety je v první a neposlední řadě vědět, jak na tom doopravdy jsme? A tak jsem se na to zaměřila a v tu chvíli mě to napadlo.

 

a co když zrovna já trpím HISTAMINOVOU INTOLERANCÍ???

Objednala jsem se na testy histaminové intolerance, kde rozbor mé krve a daná laboratoř vyhodnotili histaminovou intoleranci zaměřenou na stanovení aktivity enzymu DAO v krevním séru plazmě jako negativní a taky testy na Candidu a ty opět negativní. Jenže problémy přetrvávali i dále, ale já už věděla a měla informace, jak je to složité přesněji zjistit. Vyzkoušela jsem ještě testy na potravinové intolerance, které jsou opravdu finančně náročné a výsledek opět žádný.

 

 

A tady bych chtěla zmínit, že výsledky a testy nejsou vždy odpovědí na všechno.

Vaše testy nemusí vždy ukázat příčinu nebo problém a člověk musí hledat dál, pokud si chce pomoci. Nemusíte zrovna trpět HIT nebo potravinovou intolerancí, ale stačí denně konzumovat potraviny, které obsahují již výše mnou zmiňované histaminové liberátory nebo inhibitory enzymu odbourávajících histamin, a proto máte stále přetrvávající problémy jako jsem měla i já.

 

Život nám někdy přinese těžké chvíle, a tak přišlo ponaučení a moje další cesta k uzdravení.

Naučila jsem se své tělo lépe vnímat, rozpoznat příznaky a hlídám si už všechny potraviny, abych jich třeba nekonzumovala v jeden den i ty dle autoimunitního protokolu jako povolené, která jsou pak příčinou mých potíží. Stále se stravuji převážně dle Autoimunitního protokolu, ale protože už vím, že mám přecitlivělost na dané potraviny, i když netrpím přímo HIT, a tak si je denně hlídám ve své stravě, a to vás můžu také naučit. Za tyto zkušenosti jsem zaplatila nejen penězi, ale hlavně svým časem a teď vám chci ukázat, jak si můžete pomoci.

 

A co můžete udělat VY?

Můžete začít ještě DNES, a to objednáním u alergologa, resp. imunologa, dalším možným řešením je histaminová dieta s nízkým podílem histaminu, která sníží příjem biogenních aminů a tzv. liberátorů histaminu, také pomáhá konzumace doplňků stravy nahrazující enzym DAO a dalších možných postupů a řešení, které vás můžu všechny naučit.

Nyní jsem vděčná, co mi tyto zkušenosti přinesly do života a které teď můžu předávat zase já vám. Nyní se už mohu více věnovat této oblasti a také vymýšlením a zdokonalováním receptů pro vás (zde se můžete inspirovat na mém youtube kanále), abych vás mohla inspirovat a třeba i přinášet nové informace a poznatky.

 

Mezi nejčastější potravinové intolerance a spouštěče ekzému, vyrážek a dalších zdravotních problémů, patří rovněž:

  • nesnášenlivost laktózy
  • nesnášenlivost lepku
  • nesnášenlivost histaminu

A tak pokud jste již opět zařadili tyto potraviny nebo je prostě denně konzumujete, tak si můžete i nadále prohlubovat své problémy.

 

Vždycky máte na výběr, trápit se i nadále svědivými a bolestivými ekzémy, vyrážkami, migrénami, nespavostí anebo se sami začít léčit stravou.

Pokud vám tento článek pomohl vás nasměrovat na správnou cestu, aspoň z velké části se zbavit některých příznaků, přestat se již trápit těmito problémy a hledat na ně otázky a odpovědi. Začali jste se cítit lépe, posunuli jste se zase o krok dál na vaší cestě k uzdravení a začali prostě ZASE ŽÍT, tak mi to přináší velkou radost do života.

Přidejte se do skupiny lidí na stejné vlně – uzavřená Facebook skupina zde: https://www.facebook.com/groups/zivotsautoimunitou

Přeji vám krásné dny a hlavně ZDRAVÍ