Jak začít s autoimunitní stravou a nezbláznit se?

Vzpomínám na své začátky dost často, zrovna ve chvíli, když mě osloví nějaká klientka, která teprve začíná a neví jak na to. V ten moment se mi vybavují moje pocity, lehčí hysterie, panika a záchvaty zlosti u vaření a shánění správných potravin po všech možných supermarketech, zdravých výživách, internetových eshopech apod.

 

 

Dělala jsem tehdy všechno, co jsem mohla, uměla a to vše najednou a bohužel špatně. Četla jsem knihy, sháněla suroviny a zkoušela vařit recepty, které se mi samozřejmě vůbec nedařily. Chtěla jsem totiž všechno za každou cenu hned a nejlépe umět. To jsem ale prostě „JÁ“ a jiná už nebudu. Ale pojďme dál….

Jenže tak to opravdu NEJDE. Jste pak v začarovaném kruhu, stresu a přemýšlíte denně co vlastně děláte špatně.

Moje osobní zkušenost trvala rok, a to myslím jako celek, kdy jsem chtěla umět vařit, mít všechny důležité a vhodné suroviny, dodavatele těchto potravin, kvalitní netoxické nádobí, netoxickou domácnost, netoxickou kosmetiku, správně zvolené potravinové doplňky a mnoho dalšího co s touto změnou souvisí.

Nyní už i já vím jak na to. Cesta byla sice dlouhá, přicházela jsem o energii, ztrácela sílu a motivaci pokračovat dál, ale nakonec stála za to. To mi věřte. Nyní mohu pomoci vám to ulehčit, abyste měli snadnější cestu a mohli si vaši změnu stravování a celkového životního stylu usnadnit. A řekněme si popravdě:

„Když se rozhodneme změnit kompletně stravování, domácnost, péči o sebe, oblékání a vše ostatní co souvisí s autoimunitou, tak je to opravdu velký zásah do našeho života.“

Chtěla bych vás ujistit, že už jen to samotné rozhodnutí něco změnit a samotné nastavení mysli, že chcete něco jinak, abyste se konečně mohli cítit lépe, přináší velké odhodlání a vnitřní sílu.

Věřte, že vás pak za odměnu čekají dny, kdy se začnete opravdu cítit plní energie a budete pyšní sami na sebe, že jste tu změnu udělali a sami tou cestou prošli jako já.

Nyní se cítím skvěle, vše mi daří a jde mi už lépe a to jak vaření (zde se můžete inspirovat na mém youtube kanále), nakupování, výběr surovin a vše ostatní.

Nyní už rozumím tomu, proč a jak se třeba některá mouka chová, tak a jiná zase jinak a jak které mohu vzájemně kombinovat, aby se mi recept podařil. To vše se taky sami naučíte nebo si můžete přečíst můj příběh a prostě jen začít.

 

 

A KONEČNĚ MOJE RADY A DOPORUČENÍ JAK NA TO…

informace: přečtěte si nejprve veškeré možné KNIHY o Autoimunitním protokolu nebo Autoimunitním stravování (najděte si klidně i více autorů), pokud preferujete INTERNET, tak si vyhledejte informace tam. Najdete tam jak si vybavit domácnost nebo jen samotné recepty. A pak přijde další fáze, a to je rozhodnutí…

samotné rozhodnutí: nenechejte se nikým ovlivňovat a sami se rozhodněte, jestli chcete tak velkou změnu ve vašem životě udělat nebo ne. Pokud se rozhodnete, že ANO, tak můžete pokračovat…

suroviny: pak si sepište SUROVINY co budete potřebovat k této velké změně stravování (mouky, koření, ovoce, zelenina, maso, tuky, oleje…..vše co víte, že musíte ve své kuchyni změnit dle přečtených knih nebo dostupných informací co jste si zjistili)

kde to sehnat a založit si složku: začněte shánět dodavatele, eshopy, zdravé výživy, kde všechny tyto suroviny zakoupíte a udělejte si SLOŽKU s těmito informacemi, abyste pak během své velké změny nezjistili jako já, že vám půlka věcí chybí a zrovna když budete mít rozdělaný recept

projit vybavení a napsat seznam nepotřebného: projděte doma vybavení (hrnce, nádobí, mixéry…) a zamyslete se nad tím, jestli jsou vhodné na autoimunitním protokolu či nikoliv a jestli je budete i nadále potřebovat. Pak sepište SEZNAM, které již nebudete potřebovat a začnete své nepotřebné věci prodávat na internetových portálech k tomu určených, získáte tím finanční hotovost na své nové vybavení.

výběr a nákup nového vybavení: během toho předchozího kroku, a to prodeje nepotřebného si již můžete zakoupit své NOVÉ NETOXICKÉ VYBAVENÍ do domácnosti na vaření, pečení, mixování a ke stolování, které už máte vybrané ze svých knih nebo z internetu a zvolené jako to vhodné, které si přejete a co si můžete momentálně dovolit, protože všechny tyto změny obnáší samozřejmě i zásah do vaší peněženky.

výběr a nákup všeho ostatního: to samé můžete udělat se svou pěstící kosmetikou, dekorativní kosmetikou, oblečením, úklidovými a čistícími prostředky do domácnosti a samotnou domácnost, kde je toho samozřejmě daleko více (jako např. ložní povlečení, nábytek…) a vše ostatní co budete jen vy sami chtít ZMĚNIT.

vhodné období: jakmile všechny tyto kroky učiníte, budete připraveni postoupit dále a zvolíte si nejlepší možné období, kdy můžete odlehčit jídelníček a začít s ELIMINAČNÍ DIETOU.

nákup samotných potravin: nakupte si a zásobte se velkou škálou BIO POTRAVIN, které budete konzumovat při Eliminační dietě. Tyto zásoby zahrnují (např. proteiny, proteinové prášky, tuky, fermentované potraviny, byliny, koření, ovoce s nízkým glykemickým indexem, trvanlivé potraviny: jako bio jablečný ocet, bio kokosové mléko a jiné…)

naplánování jídla: plánujte si jídlo předem, napište si na papír třeba týdenní rozpis jídelníčku, věřte, že vám to usnadní nakupování a samotné vaření

odstranění potravin: nevhodné „PODEZŘELÉ“ potraviny, které nyní nebudete jíst, a i ty ze skrytých zásob, abyste neodolávali pokušení

dodržení diety: eliminační dietu DRŽTE POCTIVĚ, vysaďte všechny běžné a podezřelé potraviny

pozorování těla a symptomů: pozorujte své tělo a jeho SYMPTOMY, zapisujte si vše, trávení, vylučování, energii….a hlavně i spánek a další

postupné zařazování: začněte postupně ZAŘAZOVAT potraviny, jakmile uplyne 30 dní eliminační diety. Můžete zařazovat v jakémkoliv pořadí.

sledujte se: sledujte NEGATIVNÍ REAKCE A SYMPTOMY (nezvyklá únava, gastrointestinální potíže jako je průjem, zácpa, bolest hlavy, zamlžené myšlení, bolesti svalů a kloubů, podrážděná pokožka a mnohé další možné symptomy)

poslední bod: je ten, že se vám podařilo DOJÍT DO CÍLE možná ne zcela dokonale nebo podle vašich původních představ, ale můžete si sami poblahopřát.

Třeba už dokážete rozpoznat, které potraviny vám spouštějí vaše nežádoucí příznaky a konečně se vám tak třeba ulevilo.

V ideálním případě si už sami umíte naplánovat a sestavit svůj jídelníček. A máte motivaci, abyste se nadále na vaší cestě vyhýbali potravinám, které vám nedělají dobře.

 

 

… JSTE TAK NA CESTĚ K UZDRAVENÍ a užívejte si tyto momenty, chvíle, recepty, které se vám povedou a hlavně nové a zajímavé chutě, které budete denně poznávat …

Pokud jste dočetli až sem, tak jsem moc ráda, protože jsem vám dnes možná pomohla usnadnit a urychlit celý proces Vašeho nového začátku na Vaší cestě.

A když vám tyto informace nebudou přeci jen stačit, abyste mohli začít nebo prostě potřebujete pomoci, neváhejte se na mě obrátit a já budu ráda Váš osobní průvodce při jakékoliv změně stravování. Vše se dočtete v mém příběhu.

Přidejte se do skupiny lidí na stejné vlně – uzavřená Facebook skupina zde: https://www.facebook.com/groups/zivotsautoimunitou

Mějte krásný den:-)