Sacharidy – uhlovodany v našem jídelníčku

Většina národů chová potraviny bohaté na sacharidy – uhlovodany v úctě.

Bible totiž opakovaně popisuje chléb jako „Boží dar“, a dobře známý je příběh o Bohu, který seslal Izraelitům Mannu (chléb) z nebes.

Vzpomeňte na to, jaký význam má pro Japonce rýže, pro Italy těstoviny, a párky v rohlíku a preclíky pro Americké sportovní fanoušky. V dnešní době, když se pohybujete na letišti nebo v nákupním centru, tak vidíte nekonečnou řadu výrobků doslova přecpaných cukrem a škroby.

 

Jaký je můj názor, moje poznatky a souvislosti s nemocemi?

Třeba přiměřené množství obilovin v jejích PŘÍRODNÍ FORMĚ může být cennou složkou ZDRAVÉHO JÍDELNÍČKU, ale ZAŽÍVACÍ SYSTÉM člověka není uzpůsoben k tomu, aby konzumoval ohromná kvanta cukrů a rafinovaných škrobů, které BOHUŽEL tvoří dnešní moderní jídelníček.

 

A co se MŮŽE STÁT?

Během doby může tato nevyváženost v jídelníčku způsobit kolaps tělesných systémů kontroly krevní glukózy (cukru), což vede k TMS nebo k diabetu II. typu a může akcelerovat rozvoj onemocnění srdce a rakoviny.

 

A co DALŠÍHO?

Navíc, konzumace potravin vytvářejících glukózu je skutečně NÁVYKOVÁ. Pokud se této ZÁVISLOSTI ZBAVÍTE, tak jste na cestě k úspěšnému nabytí a udržení optimální tělesné hmotnosti.

 

A co to vlastně SACHARIDY – UHLOVODANY jsou?

Název „uhlovodan“ napovídá, že jde o „hydratovaný“ nebo „vodou napuštěný“ uhlík, a chemický vzorec většiny UHLOVODANŮ (Cx(H2O)x) ukazuje, že se skládá z kombinací molekul vody a atomů uhlíku.

 

Uhlovodany v NAŠEM JÍDELNÍČKU

Uhlovodany značně působí na organismus. PODÍL UHLOVODANŮ – MNOŽSTVÍ v našem jídelníčku, a ještě více DRUHŮ UHLOVODANŮ, které konzumujeme, mají ZÁSADNÍ VLIV NA NAŠE ZDRAVÍ.

 

Řekněme si PRAVDU:

„ze tří zdrojů KALORIÍ, kterými jsou UHLOVODANY, TUK A BÍLKOVINY, jsou uhlovodany jediné, jež nejsou NEZBYTNÉ PRO PŘEŽITÍ. Bez určitých esenciálních tuků a stavebních bloků z bílkovin bychom nemohli žít.“

Uhlovodany ke stavbě buněčných struktur však nepotřebujeme, většinu potřebné energie můžeme získat z kvalitních tuků a bílkovin. Přesto DOPORUČUJI, aby byly UHLOVODANY v jídelníčku ve ZDRAVÉ MÍŘE ZASTOUPENY, protože určité potraviny obsahující uhlovodany, jako je zelenina, jsou bohaté na vitamíny, minerály a další živiny.

Ovšem ZÁSADNÍM PROBLÉMEM našeho moderního jídelníčku je jeho závislost na velkém objemu ŠPATNÉHO DRUHU UHLOVODANŮ.

Pokud chceme pochopit správnou úlohu uhlovodanů v jídelníčku, musíme ale nejprve vědět, jak probíhá jejich trávení.

 

A tak pojďme na to…

Jednoduché cukry jsou přímo absorbovány epitelovými (výstelkovými) buňkami tenkého střeva. Disacharidy, jako je sacharóza, granulovaný bílý cukr, nebo laktóza, mléčný cukr, jsou rovněž absorbovány přímo buňkami epitelu, avšak tyto molekuly disacharidů vyžadují k tomu, aby se rozložily na své monosacharidy, určité ENZYMY (známe jako SACHARÁZA, LAKTÁZA, AMYLÁZA).

Například enzym:

SACHARÁZA (IVERTÁZA) štěpí bílý cukr, sacharózu, na glukózu a fruktózu.

LAKTÁZA zase konvertuje disacharid laktózu (cukr obsažený v mléčných výrobcích) na glukózu a galaktózu.

 

Jaká je SKUTEČNOST?

Bohužel více než polovina dospělé populace má GENETICKY daný NEDOSTATEK LAKTÁZY. Laktóza se tak dostává do tlustého střeva nestrávená, tam fermentuje a způsobuje žaludeční nevolnost a střevní potíže.

ŠKROBY, či POLYSACHARIDY, nemohou být buňkami epitelu (výstelkou) tenkého střeva absorbovány přímo, ale MUSÍ BÝT NEJPRVE ROZŠTĚPENY na monosacharidy a disacharidy.

To nám zase umožňuje enzym:

AMYLÁZA, který vylučuje slinné žlázy a slinivka břišní. A nejběžnějším polysacharidem je Amylóza, která se skládá z dlouhého provazce jednotek glukózy. AMYLÁZA, jak název napovídá, je enzym, který amylózu štěpí.

UHLOVODANY v OBILOVINÁCH (např. v rýži) a ŠKROBOVÉ ZELENINĚ (např. bramborách) obsahují zejména amylózu a tráví se velmi rychle.

Pokud se bavíme o PRUDKÉM VZESTUPU HLADINY GLUKÓZY V KRVI, není podstatný rozdíl mezi konzumováním těchto rychle trávených škrobů a konzumací jednoduchého cukru.

 

 

A víte, co je to GLYKEMICKÝ INDEX?

Označuje rychlost, jakou se potrava přeměňuje v krvi v GLUKÓZU. Jednoduché cukry se mění v glukózu téměř okamžitě, proto mají v krvi vysoký glykemický index neboli GI.

ŠKROBY obsahují většinou AMYLÓZU jako např. BRAMBORY, RÝŽE a potraviny vyrobené ze ZUŠLECHTĚNÝCH OBILOVIN, jako je chléb, kynuté koblihy, těstoviny a bílé pečivo, jsou tráveny skoro stejně rychle a mají tedy také VYSOKÝ GI.

Ovšem LUŠTĚNINY, jako např. FAZOLE nebo ČOČKA, mají vysoký obsah vlákniny a složité uspořádání STRAVITELNÝCH A NESTRAVITELNÝCH UHLOVODANŮ, a proto je jejich GI NÍZKÝ.

Pokud KONZUMUJETE jídlo obsahující mnoho UHLOVODANŮ s vysokým GI, hladina cukru v krvi rychle stoupá a slinivka břišní produkuje velké množství inzulínu, který pomáhá přenést glukózu z krevního oběhu k buňkám. Tato činnost udržuje hladinu krevního cukru pod kontrolou.

Největším problémem však je, že tyto přechodně vysoké hladiny inzulínu jsou často vyšší, než je nutné, hladina krevního cukru pak klesá příliš, což vede k chuti na další uhlovodany s vysokým GI.

A vzniká tak ZAČAROVANÝ KRUH.

Víte, že třeba lidé s autoimunitním onemocněním mají jak zpomalený metabolismus a tím pádem i trávení?

Myslíte si, že takové prudké výkyvy ve stravování vaše tělo vůbec zvládne? Bohužel většinou NEZVLÁDNE. Já sama mám několik Autoimunit a jsem zastáncem na základě svých zkušeností a neustálého vzdělávání, že o Autoimunitní tělo se musíme každý den starat a držet ho neustále v takové řekněme si:

„OPTIMÁLNÍ HLADINĚ“, která platí jak ve stravování, tak i celkově.

 

A jak je to v mých vedených KONZULTACÍCH?

Naučím vás jak na to.

Jak na správný jídelníček.

Ve svých konzultacích na to upozorňuji hned několikrát. Materiály pro Vás jsou takto sestaveny a rozděleny do optimálních surovin dle GI, dále ty příležitostné, a nakonec suroviny pro občasné zpestření jídelníčku. Jinak byste nikdy správně nepochopili, jak na to.

 

JAK SI TEDY VYBRAT SPRÁVNÉ UHLOVODANY A JEJICH OPTIMÁLNÍ PŘÍJEM?

Poradím vám, že čím rychleji se dostává cukr do krevního oběhu, tím více stoupá hladina inzulínu, a tak SPRÁVNÝM VÝBĚREM POTRAVIN můžete do značné míry HLADINU INZULÍNU KONTROLOVAT. Ovšem volba správného jídelníčku a vhodně zvoleného, týká se to i

AIP PROTOKOLU, není vždy jednoduchá a lidé na tomto protokolu dělají často VELKÉ CHYBY.

Uvedu vám příklad…

Některé potraviny, které nemají vůbec sladkou chuť, jako např. bílé brambory, zvyšují dramaticky krevní cukr a hladinu inzulínu, zatímco jiné, které chutnají sladce, jako např. sladké brambory, zvyšují uvedené hladiny méně.

 

Už víte, jak si VYBRAT SPRÁVNÉ UHLOVODANY?

Blíže se tomuto tématu věnuji ve vedených konzultacích a pokud si s touto problematikou ještě NEVÍTE RADY, tak mě můžete kontaktovat a já VÁS TO NAUČÍM.

 

A jaký je tedy jejich OPTIMÁLNÍ PŘÍJEM?

Je vcelku obvyklé, že uhlovodany tvoří 60 % a více celkového objemu přijatých kalorií. Rozlišujeme mezi osobami s „nízkým“ a „středním doporučeným objemem přijatých uhlovodanů. I onen „střední“ doporučovaný příjem je však mnohem nižší, než je u většiny lidí běžné. Lidé přijímají uhlovodanů ve stravě čím dál více a kolikrát si ani neuvědomují, kde všude se nachází.

 

MOJE RADA A DOPORUČENÍ

Snižte prosím ve svém jídelníčku příjem – spotřebu všech UHLOVODANŮ S VYSOKOU GLYKEMICKOU NÁLOŽÍ a to pokud:

  • snažíte se snížit tělesnou hmotnost
  • lidé s TMS (metabolický syndrom)
  • lidé s diabetem II. typu
  • lidé se zvýšeným rizikem onemocnění srdce
  • lidé, kteří mají rakovinu, měli rakovinu, nebo je u nich zvýšené riziko vzniku rakoviny
  • pokud již máte nějaké Autoimunitní onemocnění, chronické onemocnění, jiné zdravotní problémy nebo si chcete udržet své zdraví a
  • předejít tak nemocem a zdravotním problémům

 

 

Snižte tedy spotřebu uhlovodanů s vysokou GLYKEMICKOU NÁLOŽÍ – GL (např. sladké pečivo, moučníky, které obsahují cukr a rafinovaný škrob, chleba, kynuté koblihy, těstoviny a zeleninu s vysokým obsahem škrobů, k niž patří brambory a rýže).

  • omezte celkovou spotřebu uhlovodanů
  • omezte příjem celozrnných potravin
  • obecně se vyhýbejte obilovinám, ovocným šťávám a ovoci (zde prosím i všichni co jste na AIP protokolu – uvědomte si, z čeho se skládá například ovocné smoothie nebo pojídání ovoce s vysokým GI a v neposlední řadě známé „RAW TYČINKY“)
  • jezte jen velmi malé množství ovoce s nízkou glykemickou náloží, jako jsou bobulovité plody a některé druhy melounů
  • jezte omezené množství „přijatelných – zdravých“ uhlovodanů, které obsahují luštěniny (fazole, čočka) a ořechy
  • jezte větší množství přijatelných uhlovodanů obsažených v zelenině s nízkým obsahem škrobu, zejména čerstvé nebo jen lehce povařené

Můžete také zvážit používání blokátoru škrobu (jen v nevyhnutelném případě).

 

A jaké jsou DRUHY UHLOVODANŮ S NÍZKÝM OBSAHEM ŠKROBU?

Například:

  • zelí, růžičková kapusta, brokolice
  • kapusta, zelené lístky hořčice, kapusta bez srdíčka, špenát
  • všechny druhy hlávkového salátu (červený a zelený salát, dlouholistý salát, čekanka atd.)
  • čínské zelí, hrách s plochými lusky, celer
  • květák, cukety, okurky

Zelená nebo „nadzemní“ zelenina obecně.

Většina druhů zeleniny, která roste pod zemí (kořenová zelenina), např. brambory, řepa, tuřín, obsahuje celkově mnohem více uhlovodanů a má vyšší GL než zelená (nadzemní) zelenina.

 

A naposledy vám dám dnes TIPY, JAK OMEZIT UHLOVODANY:

  • jezte více VLÁKNINY
  • jezte čerstvou zeleninu před jakýmkoliv hlavním chodem a k snídani
  • buďte trpěliví, když jsou v jídelníčku omezeny uhlovodany, zejména ty s vysokým GI a GL, trvá týden nebo dva, než touha po uhlovodanech pomine
  • pokud NEODSTRANÍTE UHLOVODANY, je téměř nemožné, abyste si udrželi nebo získali OPTIMÁLNÍ TĚLESNOU HMOTNOST
  • používejte NÁHRADY, nahraďte potraviny bohaté na uhlovodany těmi, které jich obsahují málo (tyto výrobky usnadňují přechod na stravu s nízkým obsahem uhlovodanů)
  • noste si náhradní potraviny s sebou
  • jezte zeleninu s nízkým obsahem škrobu, co hrdlo ráčí (doporučuji vám co nejširší spektrum zeleniny různých barev)
  • jezte ovoce (místo moučníku jezte bobuloviny a malé porce ovoce s nízkým GI)
  • jezte pomalu
  • vyhýbejte se polotovarům, např. hranolkům nebo zapékaným jídlům
  • můžete užívat blokátor škrobu k další redukci uhlovodanů skutečně strávených vaším tělem

 

Už jste tomu POROZUMĚLI?

Proč pořád opakuji, hlavně střídat suroviny – pestrost, nevařit pořád dokola ty stejná jídla, a hlavně nedělat prudké výkyvy ve stravování a celkově.

 

Prosím POZOR, můj NÁZOR, moje osobní ZKUŠENOST i na AIP PROTOKOLU

Pokud jste v nějaké Eliminační dietě, na Autoimunitním protokolu, tak prosím zvažte, v případě, že již trpíte nějakou chorobou – onemocněním poradit se s odborníkem na výživu, případně lékařem, který se tímto tématem zabývá.

Hlavně nezačínejte jen tak sami od sebe a nedržte se striktně jen těch POVOLENÝCH a NEPOVOLENÝCH SUROVIN, pokud nerozumíte správné skladbě jídelníčku a nemáte to dostatečně dobře vysvětleno v rámci vaší nemoci.

Třeba u Autoimunitního onemocnění štítné žlázy, kterým trpím sama, nemůžete jíst všechny povolené suroviny na AIP protokolu.

 

„Dávejte svému tělu vždy jen to, co je pro něj přínosem a ono vám to vrátí v podobě pevného zdraví.“

Přidejte se do skupiny lidí na stejné vlně – uzavřená Facebook skupina zde: https://www.facebook.com/groups/zivotsautoimunitou

 

Držím vám všem pěsti.

 

Přeji jen a jen zdraví.
Vaše Sandra