Užívat potravinové doplňky stravy?

Začala bych tím, že mnoho lidí se domnívá, že pokud se správně stravují, tak nepotřebují brát vitamíny a minerály navíc. Existují však důkazy, že to není pravda.

 

Moje vlastní zkušenost…

Již léta docházím na kvalitní detekční přístroje, kde se kontroluji (hladina všech vitamínů a potřebných živin) a zároveň na to stejné – odběry krve v laboratořích. Tyto testy bohužel prokázaly, že moje autoimunitní tělo potřebuje velkou dávku potravinových doplňků stravy, i když se stravuji excelentně jako výživový poradce s několika autoimunitami.

Bohužel v průběhu roku to mnohdy nestačí, protože některé měsíce potřebujete více vitamínu D, i když si myslíte, že ho přijímáte ve stravě dostatek nebo jste byla dostatečnou dobu na slunci. Užívám pravidelně denně kvalitní netoxické doplňky stravy a jen tak tak držím správnou hladinu, kterou moje tělo potřebuje pro dosažení a udržení zdraví a orgánů v kondici.

 

A co VÝZKUMY?

Nové výzkumy již prokázaly, že velká část populace přichází na svět s genetickými poruchami, které nelze napravit jinak než podáváním mega dávek vhodných doplňků stravy.

Uvedu vám příklad, jsou lidé se zvýšenou hladinou homocysteinu, u kterých je dramaticky vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění a Alzheimerovy choroby. Tito lidé potřebují podstatně více vitamínu B6, B12 a kyseliny listové, aby hladinu homocysteinu vůbec snížili, a snížili tak i tato rizika. Doporučená denní dávka tu bohužel nestačí.

 

Co je to HOMOCYSTEIN?

Homocystein je látka stojící na křižovatce řady metabolických procesů. Informuje nás o rovnováze dějů potřebných pro správnou syntézu DNA, bílkovin, fosfolipidů a neurotransmiterů.

 

Moje rada:

jedenkrát ročně si tento test udělejte
Homocystein je látka, kterou má v krvi každý člověk a její hladina se dá v krvi vyšetřit. Odběr se provádí nalačno a výsledek je obvykle do druhého dne.

Zvýšená hladina homocysteinu v krvi se považuje za ukazatel zvýšeného rizika srdeční ischemie, infarktu myokardu, aterosklerózy, zvýšeného krevního tlaku nebo dokonce vzniku rakoviny. Studiem homocysteinu a homocysteinového cyklu se zabývá mnoho vědeckých týmů a podle nich by homocystein mohl být příčinou onemocnění, kterých společným jmenovatelem je chronický zánět a jedná se zejména o onemocnění, jako jsou kloubní záněty, zánětlivé onemocnění střev, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc, syndrom karpálního tunelu, časté chřipkové stavy, neplodnost, deprese, epilepsie, chronický únavový syndrom, alergie, migrény, roztroušená skleróza, neurologická onemocnění, například Alzheimerova choroba a mnoho dalších.

Nové genetické testy ukazují, že řada lidí, obzvlášť lidi s autoimunitním nebo chronickým onemocněním potřebují jednu nebo více živin v mnohem větším množství, než je denní doporučená dávka. V zájmu vašeho zdraví se tyto potřeby nesmějí ignorovat.

 

Opět vám uvedu vlastní zkušenost…

Mám autoimunitní onemocnění štítné žlázy, a tak konzumuji každý týden pravidelně: 3 x mořské ryby z kvalitního zdroje, Kelp (mořské řasy v tabletách) suplementuji obden, 1 x týdně konzumuji tresčí játra s označením MSC (opět kvalitní zdroj) a 1 x týdně konzumuji mořské řasy Wakame do polévky. A když si nechám hladinu zkontrolovat, ať už na detekčním přístroji nebo v laboratoři, jen tak tak splním potřebnou hladinu jódu pro moji štítnou žlázu.

A protože konzumovat dostatečné množství potravy bohaté na živiny tak, abychom dosáhli optimální hladiny vitamínů a minerálů, je často obtížné. Dále uchovávání potravy, její příprava a vaření redukuje množství živin, které jsou v ní obsaženy. Navíc bohužel léta intenzivního využívání zemědělské půdy vyčerpala kdysi úrodnou zem a většina potravin trpí nedostatkem esenciálních živin. A naše schopnost trávícího traktu absorbovat správně živiny se mezi jednotlivými lidmi liší a s věkem taky klesá.

 

Co si tedy MYSLÍTE?
Užívat POTRAVINOVÉ DOPLŇKY je ZBYTEČNÉ – ŠPATNÉ?

Moje rada:
například nedostatek vitamínu C, B6, B12, kyseliny listové, železa a zinku může mít za následek poškození DNA a může tak vést ke vzniku rakoviny

 

UŽÍVATE tedy vhodné potravinové doplňky a HLÍDÁTE si svou potřebnou dávku?

Já ANO a vždy budu. Mám autoimunitní onemocnění štítné žlázy, dále leukopénii, neutropénii, sideropénii, také aspergillovou (rakovinou) plíseň a tím pádem sníženou buněčnou imunitu, hlídám si astma a ekzémy. Denně suplementuji vhodné potravinové doplňky a jejich správnou hladinu. Také si pravidelně dělám testy na detekčním přístroji, který „zatím“ považuji za zázrak doby a ušetření peněz než testy v laboratořích, protože se i tak tyto dva testy shodují.

Kdyby lidé nad 50 let pravidelně denně brali multivitamin, zdravotní střediska by ušetřila milióny korun, protože by kleslo riziko onemocnění koronárních cév a zlepšila by se funkce našeho imunitního systému.

 

SPRÁVNÉ DÁVKY, DOPLNĚNÍ ŽIVIN A PŘEDCHÁZENÍ NEMOCEM

Ve správných dávkách mohou doplňky stravy nejen předcházet nemocem z nedostatku živin, ale mají také terapeutické účinky podobné tradičním lékům. Doplňky mohou omezit riziko vzniku zákalů, předcházet ztrátě paměti, podporovat imunitní systém, snižovat hladinu cholesterolu, předcházet potížím s prostatou a zmírňovat důsledky menopauzy, abychom tak jmenovali jen několik prospěšných vlastností.

 

A co třeba SKRYTÝ ZÁNĚT a suplementace DOPLŇKŮ STRAVY?

A vezměme rovněž v úvahu, jak důležitou roli v mnoha vážných chronických onemocněních hraje skrytý zánět. Například výsledky studie dvojitě zaslepené skupiny pacientů, kterým bylo podáváno placebo, ukázaly, že pokud pacienti denně brali jen multivitamin, ZÁNĚT se snížil o 32 %.

 

Jaké je tedy PRO VÁS ŘEŠENÍ?

Udělejte si nejlépe genetické testy vaší potřeby vitamínů a užívejte vhodně zvolené potravinové doplňky stravy a jejich správnou hladinu nebo zkuste detekční přístroje jako já a udělejte si názor sami.

 

Jaké jsou SOUČASNÉ NÁZORY na doplňkové podávání vitamínů a minerálů?

Současný výzkum v oblasti výživy ukazuje, že vyšší hladiny vitamínů a minerálů jsou spojeny s lepším zdravotním stavem a efektivnější funkcí buněk, zatímco nízké hladiny mají za následek nižší než optimální funkci buněk.

Tradiční lékařské názory se pozvolna ale jistě mění v tom smyslu, že vitamíny dokážou více než jen zamezit chorobám, k nimž dochází v důsledku jejich nedostatku.

ZASTÁVÁM TENTO NÁZOR, protože se pravidelně TESTUJI, KONTROLUJI a jen díky správné a vyšší hladině suplementů předcházím nemocem, vyhýbám se tak chřipce, horečkám a zvládám také díky tomu moje koníčky, sport, a především SVOJI PRÁCI.

 

 

Jaké tedy POTRAVINOVÉ DOPLŇKY STRAVY POTŘEBUJETE?

Jedná se o 13 esenciálních vitamínů, 17 esenciálních minerálů a 2 esenciální mastné kyseliny. Esenciální znamená, že je musíte získat z prostředí mimo váš organismus, protože je sami nedokážete vytvořit. Mnoho dalších živin, které dokážete vytvořit, jsou podmíněně esenciální, což znamená, že za určitých podmínek, jako je nemoc nebo stres, jich potřebujete více, než organismus dokáže vytvořit.

 

VITAMÍNY SE DĚLÍ DO DVOU SKUPIN

Ve vodě rozpustné vitamíny, k nimž patří: vitamín C a vitamíny B, a v tuku rozpustné vitamíny: A, D, E a K.

Vitamíny rozpustné ve vodě se snadno ztrácejí močí a musí být denně doplňovány!

Vitamíny rozpustné v tucích, jsou uloženy v tukových tkáních a nevyžadují tak časté doplňování. Nicméně, protože jsou v těle uloženy po delší dobu, musíte být při jejich dávkování opatrnější, protože nadměrná spotřeba může vést snadno k TOXICITĚ.

K běžnějším ze 17 esenciálních minerálů patří: vápník, měď, jód, železo, hořčík, mangan, molybden, fosfor, selen a zinek. Ze stovky přirozeně se vyskytujících minerálních prvků je pro zdraví důležitých jen těchto 17. Většina ostatních, které se nacházejí v přírodě (jako hliník, olovo, kadmium nebo rtuť), není pro organismus vůbec potřebná a jedná se jednoduše o toxiny, kterým je potřeba se vyhnout.

 

A co DOPORUČENÉ DENNÍ DÁVKY versus OPTIMÁLNÍ DÁVKY ŽIVIN?

Doporučená denní dávka – je průměrná denní hladina živin dostačující k tomu, aby pokryla potřebu téměř všech (97–98 %) zdravých jedinců daného pohlaví a věku.

Odpovídající příjem – je doporučená průměrná denní dávka přijímaných živin vycházející z pozorovaných nebo experimentálně zjištěných přibližných hodnot nebo odhadovaných hodnot příjmu živin danou skupinou (nebo skupinami) zdánlivě zdravých osob, jež je považována za adekvátní – používá se v případech, kdy nelze stanovit doporučenou denní dávku.

Odpovídající nebo dokonce optimální množství většiny živin nestačí. A protože každý má nějakou genetickou odchylku, tak doporučená denní dávka (DDD) stále nevyhovuje našemu cíli, pro dosažení a udržení optimálního zdraví.

 

Testujte se PRAVIDELNĚ a KONTROLUJTE

 

 

Některé testy mohou ukázat, že potřebujete větší množství určitých doplňků stravy. Například, pokud víte, že máte ZVÝŠENÝ HOMOCYSTEIN, o kterém jsem se vám dnes už zmínila, je možné, že potřebujete zvýšit příjem B vitamínů a kyseliny listové. Pokud máte zvýšené hs –CRP, což naznačuje ROZVINUTÝ ZÁNĚT, potřebujete více EPH a DHA. Máte zvýšenou hladinu CHOLESTEROLU? Mohly by vám pomoci mega dávky NIACINU.

 

A co VÁŠ ŽIVOTNÍ STYL, který s tím úzce souvisí?

Pokud váš životní styl znamená vyšší riziko vystavení VOLNÝM RADIKÁLŮM (nebezpečné a toxické povolání nebo domácnost), měli byste zvýšit celkovou spotřebu antioxidantů. K výskytu volných radikálů přispívá často také STRES A CESTOVÁNÍ. Pokud to vystihuje váš životní styl měli byste odpovídajícím způsobem ZVÝŠIT SPOTŘEBU ANTIOXIDANTŮ A DETOXIKACE, o které jsem už několikrát mluvila ve svých článcích a proč je tak důležité se jí pravidelně věnovat čtěte v článku ZDE.

 

Jak si vybrat ty SPRÁVNÉ DOPLŇKY STRAVY?

Ještě bych zmínila, že potravinové doplňky jsou velice prospěšné i v boji proti stárnutí. Většina z nich není drahá, ale budete muset zkoušet a zjistit si sami, které jsou pro vás nejlepší.

Moje rada:

– některé ze super nutrientů nebo specifických doplňků můžete brát také třeba jen občas a střídat je.

Také se můžete se mnou spojit a domluvíme se na konzultaci, abych vám poradila s výběrem a poskytla vám představu o tom, co je součástí mého plánu v boji proti stárnutí, pobavíme se o VHODNĚ ZVOLENÝCH TESTECH, dám vám potřebné KONTAKTY. Důležitý je také test na samotný HOMOCYSTEIN, můžete vyzkoušet DETEKČNÍ PŘÍSTROJE na našem trhu a hlídat si tak správnou hladinu a dávku potřebných vitamínů a minerálů.

Sama se testuji 2–3 ročně a jen tak si udržím správnou hladinu potřebných suplementů pro svoje zdraví, autoimunitní onemocnění a bojuji tak proti předčasnému stárnutí celého organismu.

 

A co můžete JEŠTĚ DÁLE UDĚLAT?

Kromě suplementů byste také měli přidat na množství specifických ŽIVIN na základě vám známých zdravotních potíží nebo zděděných dispozic. Na základě mnou doporučených testů jste schopni diagnostikovat své predispozice k řadě onemocnění.

Můžete tak spojit výsledky vašich testů s vaší rodinnou anamnézou, výsledky genetických testů a začít s bojem proti stárnutí a nastavení osobní cesty dlouhověkosti také správnou, vyváženou a výživnou stravou.

Máte to jen VY SAMI VE SVÝCH RUKOU začít efektivně přeprogramovat expresi svého genetického kódu tak, abyste se sami zcela vyhnuli nemocem, k nimž jste zřejmě predisponováni.

 

DRŽÍM VÁM VŠEM PALCE.

 

Pokud vás můj článek zaujal, tak mi můžete nechat dole pod článkem komentář.

Pokud si nevíte se stravou rady, trápí vás jakékoliv problémy nebo chcete ještě zlepšit své zdraví či jídelníček, tak se neváhejte na mě obrátit.

 

Přidejte se do skupiny lidí na stejné vlně – uzavřená Facebook skupina zde: https://www.facebook.com/groups/zivotsautoimunitou

Přeji jen a jen zdraví.
Vaše Sandra.